Je váš partner asexuál? Tieto veci musíte vedieť!

Zdieľať článok

Asexualita je aj v dnešnej modernej dobe stále témou, ktorá ostáva v spoločnosti tabu. Ak sa práve vy chcete dozvedieť o asexualite viac, ste na správnom mieste. Podľa Asexual Visibility and Education Network (AVEN) „asexuálna osoba nepociťuje sexuálnu príťažlivosť – nie je sexuálne priťahovaná k ľuďom a netúži po sexuálnej príťažlivosti k iným“. Ale na rozdiel od celibátu, čo je voľba zdržať sa sexuálnej aktivity z akéhokoľvek dôvodu, asexualita je „vnútornou súčasťou toho, kým jednotlivec je, rovnako ako pri iných sexuálnych orientáciách“. Majte však na pamäti, že osoba, s ktorou chodíte, môže zažiť sexuálnu príťažlivosť po vytvorení emocionálneho spojenia, ktoré sa nazýva demisexuál.

Asexuálni ľudia si nevyberajú byť asexuálmi

Po prvé a predovšetkým, ľudia si nevyberajú byť asexuálmi – ide len o to, kým sú. Rovnako ako vy ste sa nerozhodli narodiť s hnedými alebo blond, alebo červenými vlasmi, ani osoba, s ktorou hovoríte, si nevybrala byť asexuálnou.

Ale keďže mnohí ľudia predpokladajú, že asexualita je voľba, môže to sťažiť vystupovanie a rozprávanie sa s partnerom. Nielen kvôli strachu z úsudku, ale aj preto, že to môže potenciálne posunúť vzťahy k bodu mrazu. Takže ak osoba, ktorú vidíte, zdieľala skutočnosť, že je asexuálna, snažte sa ju tolerovať.

Asexualita vášho partnera s vami nemá nič spoločné

Neberte asexualitu svojho partnera osobne. Niekedy je pre ľudí ťažké zabudnúť, že nie všetko sa točí okolo nich. A aj keď je pravda, že vášho partnera nemusíte sexuálne priťahovať, nie je to preto, že by si myslel, že fyzicky nevyzeráte dobre. Dôvodom, prečo nie sú sexuálne priťahovaní, môže byť to, že ich doslova nikto nepriťahuje. Aj to sa občas stáva.

„Nie je nič, čo by ste si mali brať osobne, keď niekto prezentuje svoju identitu tým, že je asexuál. Stále môžete byť sexuálne žiadúcim človekom aj vo vzťahu s niekým, kto zažíva len malú alebo žiadnu sexuálnu príťažlivosť,“ hovorí terapeutka Shadeen Francis.

Byť vo vzťahu s niekým, kto je asexuál, nevyhnutne neznamená, že nikdy nebudete mať sex

To znamená, že existujú niektorí iní asexuálni jedinci, ktorí by mohli byť ochotní mať sex a konverzovať o týchto témach. Existujú dokonca aj asexuálni ľudia, ktorí sami nevyhnutne nevyhľadávajú sex, ale boli by ochotní mať ho s partnerom. Záleží len na jednotlivcovi a na tom, čo mu vyhovuje.

„Rozhodnutie mať sex zahŕňa rôzne zložky vrátane príťažlivosti, libida, túžby a vzrušenia,“ hovorí terapeutka Chanta Blu. Takže aj keď niekto, kto je asexuál, môže pociťovať len malú, ba až žiadnu príťažlivosť k sexu s konkrétnou osobou, „stále môže mať rôzne úrovne túžby zažiť sexuálne potešenie, intímne spojenia alebo fyziologické vzrušenie“.

Váš vzťah môže byť stále plnohodnotný a naplňujúci – dokonca aj bez sexuálnej intimity

Nebojte sa, ak je sex mimo hry, vzťah môže stále fungovať. A ak odpíšete všetkých asexuálnych jedincov, mohli by ste prísť o príležitosť potenciálne stretnúť špeciálneho človeka, ktorý by vám mohol poskytnúť spoločnosť, ktorú možno hľadáte.

„Mnohí asexuálni ľudia túžia po hlbokej emocionálnej, romantickej a duchovnej intimite a môžu túžiť po fyzickej a romantickej náklonnosti, aj keď nie sú sexuálne priťahovaní alebo vzrušení,“ hovorí Dr. Balestrieri.

Takže sex nemusí byť za každú cenu ústredným bodom intimity medzi vami a vaším asexuálnym partnerom. Našťastie však existujú aj iné formy intimity, ktoré môžete robiť so svojím asexuálnym partnerom, ako je napríklad zdieľanie komplimentov, trávenie kvalitného času spolu a podobne, jednoducho robte to, čo váš partner miluje. Toto všetko sú formy intimity, ktoré môžu byť pre vášho partnera pohodlnejšie.

Kľúč k úspechu: komunikácia, ktorá je skutočne dôležitá a potrebná

Komunikácia je kľúčom ku každému zdravému a šťastnému vzťahu. Dá sa však povedať, že ak je váš partner asexuál, komunikácia je ešte dôležitejšia, pretože očakávania nie sú vo vzťahu rovnaké.

Je tiež dôležité pochopiť a akceptovať svojho partnera takého, aký je. Pretože tým, že sa rozhodnete byť v tomto vzťahu, zároveň sa rozhodnete podporiť svojho partnera a byť pre neho spojencom. Bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo preferencie.

Čo dodať na záver? Ak stále hľadáte ďalšie, bližšie informácie alebo máte ďalšie otázky, existuje veľa zdrojov online, ako sú diskusné fóra a skupiny na Facebooku, kde sa môžete obrátiť so svojimi otázkami o asexualite a o tom, ako lepšie podporiť svojho partnera.

Ak však prosenie cudzích ľudí o pomoc na verejnom fóre nie je práve vašou šálkou kávy, ​​môžete tiež vyskúšať terapiu – online cez aplikáciu ako Talkspace alebo s osobným lekárom. Prostredníctvom rozhovoru s profesionálom môžete preskúmať svoje pocity súvisiace s asexualitou a vaším vzťahom. Možno zvážte aj párovú terapiu, kde sa s partnerom môžete zapojiť do otvoreného dialógu s pomocou profesionála.

Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.cosmopolitan.com/sex-love/a38149032/dating-asexual-person/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »