Kedy je najlepšie prestať používať ochranu pri sexe s partnerom?

Zdieľať článok

Určite viete, že používanie ochrany počas sexu je spojené so zabránením nechceného otehotnenia, ale zároveň zabraňuje prenosu sexuálnych chorôb. Položili ste si už otázku „kedy je najlepšie prestať používať ochranu“? Možno nechcete dieťa – aspoň nie teraz. Ale už nejaký čas ste súčasťou páru a obaja ste už naozaj unavení z toho, že si musíte dať ten nepríjemný kondóm. 

Rozhodnutie vzdať sa kondómu je u každého páru iné a správny čas na to, kedy je dobré to urobiť, závisí od mnohých faktorov. Zároveň je to problém, ktorý sa nakoniec objaví takmer v každom vážnom vzťahu. Aby sme vám pomohli zistiť, kedy je ten správny čas zahodiť kondómy, zistili sme rady odborníkov na sex a vzťahy, ktorí načrtli niekoľko zdravých základných pravidiel a rád.

Súhlas s monogamiou

Ak ste sa s partnerom pravidelne stretávali a obaja ste ústne súhlasili s praktizovaním monogamie, môžete tému zahodenia kondómov otvoriť, ak ste si istý, že medzi vami dvoma panuje solídna úroveň dôvery.

Kondómy sú nevyhnutné v nemonogamných vzťahoch, pretože znižujú pravdepodobnosť, že sa niekto z vás nakazí sexuálne prenosnou infekciou, čo sa jednoznačne môže stať, ak jeden alebo obaja spíte s inými ľuďmi. 

O zdravotnom stave hovorte na úplnom začiatku

Keď už hovoríme o pohlavne prenosných chorobách, predtým, ako prejdete na sex bez kondómov, musíte byť obaja úprimní o všetkých infekciách, ktoré v súčasnosti máte alebo ste mali. Nikdy vám nebola diagnostikovaná? Alebo o tom len neviete? Mnoho pohlavne prenosných chorôb má málo alebo žiadne príznaky a stále môžete byť infikovaní a jednoducho o tom neviete. Z tohto dôvodu by ste mali obaja absolvovať kompletné vyšetrenie.

Používate iný druh ochrany, napríklad antikoncepciu

Rozlúčka s kondómami nie je len záležitosťou vášho statusu zdravia. Keďže ešte nechcete mať dieťa, je dôležité mať pripravenú inú metódu antikoncepcie, a nie, vytiahnutie „včas“ nie je žiadnou z foriem antikoncepcie. Žiadna forma ochrany pred tehotenstvom nie je dokonalá, ale medzi tabletkou a kondómom, ako aj dlhodobými možnosťami, ako je antikoncepčný implantát a vnútromaternicové teliesko, by ste mali byť schopní nájsť metódu, ktorá pracuje v súlade s vaším telom a životným štýlom.

Rozhovor o probléme

Ak sa cítite nepríjemne, keď nastolíte túto tému, môže to byť znakom toho, že váš vzťah ešte nie je na mieste, kde by ste mali prestať používať kondómy. 

Ale ak áno, tu je niekoľko rád: Konverzujte na rande, pri večeri alebo niekde, kde sa cítite pohodlne mimo spálne. Osobná diskusia, namiesto napísania textovej správy, otvára priestor obom stranám, aby sa podelili o svoje názory.

Ako začať tento zásadný rozhovor? Dajte svojmu partnerovi najavo, ako veľmi vám záleží na vzťahu a tiež na jeho zdraví. Ujasnite si, že ste pripravená požiadať svojho obvodného lekára o testovanie a že očakávate, že sa nechá otestovať aj on. Ak bude súhlasiť, gratulujem, ste na jednej lodi. 

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/when-to-stop-using-condoms

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »