Koľko sexu je „veľa sexu“? Odborníci poznajú odpoveď

Zdieľať článok

Už sa vám niekedy stalo, že vám niekto povedal, že máte príliš veľa sexu? A vlastne, koľko sexu je veľa sexu? Pre niekoho je toto číslo vyššie, pre niekoho naopak nižšie. Odborníci sa však zhodli na značnom verdikte.

Priemerný dospelý má sex 54-krát za rok, v zásade raz za týždeň – to tvrdí štúdia publikovaná v Archives of Sexual Behaviour v roku 2017. Ak je váš osobný priemer oveľa vyšší, možno by vás zaujímalo, koľko sexu je príliš veľa – a aké sú spoločensky známe dôsledky, ak máte sex v nadmernom množstve?

Definícia častého sexu je variabilnáale ak je sex dobrý, stále vzrušujúci a najmä bezbolestný, potom je sex s akoukoľvek časovou frekvenciou v poriadku, hovorí RebeccaC. Brightman, asistentka klinickej profesorky pôrodníctva, gynekológie a reprodukčnej medicíny. Inými slovami – majte sex, ako často chcete, ale iba v prípade, že nepociťujete žiadne nepriaznivé následky.

Veda a medicína 21. storočia nám však pomáhajú poznať niektoré znaky, že by ste možno mali dať svojmu telu možnosť oddýchnuť si od sexu, ktoré by mohli byť vašimi osobnými varovaniami.

Príliš veľa sexu – aké sú riziká u žien?

Hlavným fyzickým rizikom veľkého množstva sexu je nadmerné opuchnutie vagíny a pyskov ohanbia. Sherry A. Ross, odborníčka na pôrodníctvo a zdravie žien v Santa Monice, hovorí: Pri veľkej sexuálnej stimulácii sa vagína a pysky ohanbia prekrvia, čo môže viesť k nadmernému opuchu a bolesti pri sexuálnom kontakte, vysvetľuje.

Dlhý sex môže tiež spôsobiť vysušenie prirodzeného mazu vagíny, čo môže viesť k treniu a bolesti. Ak ste nemali správne množstvo predohry na to, aby ste sa sexuálne vzrušili a vlastnými silami sa zvlhčili, vagína bude suchá, takže sex bude bolestivý, keď sa penis alebo prsty dostanú do vagíny,hovorí Dr. Ross. Poukazuje na to, že vaginálna suchosť sa môže vyskytnúť aj u žien v menopauze, čo vedie k pocitu pálenia vo vnútri vagíny počas sexuálneho kontaktu a prenikania.

Ak po sexuálnom kontakte skončíte s opuchnutou alebo boľavou vagínou, ustúpte a vyhnite sa akejkoľvek sexuálnej aktivite, kým sa nebudete cítiť dobre. Ak sa vám opuch zdá nadmerný, skúste na úľavu použiť ľadový obklad. Keď to budete robiť nabudúce, zvážte použitie vaginálneho lubrikantu alebo extra panenského kokosového oleja na vytvorenie extra vlhkosti vo vagíne pri dlhšom sexe. 

Môžu muži pociťovať, že majú príliš veľa sexu?

Podobnú nepríjemnosť môžu zažiť aj muži, keď to so sexompreženú. V oblasti penisu môže muž pociťovať bolesť, opuch a trenie a môžu prísť aj ťažkosti súvisiace s močením.

Keď už hovoríme o penisoch, väčší nie je vždy lepší – najmä ak máte veľa sexu. Zatiaľ čo hrubší penis spôsobuje, že sa vagína cíti byť akosi viac naplnená, prílišné natiahnutie môže byť bolestivé a nepríjemné a môže dokonca spôsobiť vaginálne slzy.

Čím viac sexu máte, tým väčšie je riziko infekcií močového mechúra a pošvy. Je to z dôvodu narušenia prirodzenej rovnováhy pH vagíny, keď si baktérie z vagíny a konečníka nájdu cestu do močového mechúra. Aby ste tomu zabránili, navyknite si vyprázdniť močový mechúr po sexuálnom prieniku s partnerom.

V niektorých prípadoch môže vedľajší účinok veľkého množstva sexu vyžadovať lekársku pomoc. Ak máte akýkoľvek abnormálny výtok, nezvyčajné alebo pretrvávajúce krvácanie, známky trhania vagíny, bolesti pri močení alebo pretrvávajúcu bolesť, nechajte si to skontrolovať u svojho lekára.

Ak je však jediné, čo vám sex zanechal, pocit uspokojenia, nie je dôvod, aby ste v tom nemohli pokračovať. Komunikácia je vo vzťahu životne dôležitá  najmä počas intimity. Úprimnosť a pohodlie s partnerom zaisťuje zdravý a uspokojivý sexuálny vzťah, hovorí lekárka Ross.

Upozornenie na záver – vždy počúvajte svoje telo. Ak sa necítite dobre – či už je to váš prvý sex po celom týždni, alebo vaše tretie kolo za 24 hodín – zastavte sa a prediskutujte to so svojím partnerom. A ak máte pocit, že to preháňate, dajte si na deň alebo dva pauzu.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/how-much-sex-is-too-much

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »