Má sex vôňu? Toto je 6 vecí, ktoré môžu zmeniť vôňu vašej vagíny po sexe

Zdieľať článok

Je bežné, že sex do určitej miery zapácha. Táto intímna aktivita môže zahŕňať vaginálne sekréty, spermie, lubrikant alebo latexový kondóm – nehovoriac o spotených ľuďoch – a každá z týchto vecí ma jedinečný zápach. Tu je niekoľko bežných dôvodov, prečo môže sex zapáchať, plus pachy po sexe, ktoré si môžu vyžadovať návštevu vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Vôňa po sexe sa môže líšiť od človeka k človeku a či máte penis alebo vagínu. Povedzme, že sex úplne zapácha, čo môže vzbudzovať pocit odporu k situácii mať sex. V takom prípade môže existovať základný zdravotný dôvod, ako napríklad pohlavne prenosná infekcia.

Zo sexuálnych pachov môžete zvyčajne obviňovať telesné tekutiny a infekcie. Ale nie je nezvyčajné vnímať zápach aj počas sexu, keď ste zdraví.

Zápach spermií a penisu

Ak máte vy alebo váš partner penis, spermie môžu mať výrazný zápach podobný bielidlu, chlóru alebo amoniaku. Tento zápach je pravdepodobne spôsobený mierne zásaditým pH spermií a zásaditými látkami, ktoré tvoria spermie, ako je vápnik, horčík a zinok. Je tiež normálne, že zdravé spermie nemajú žiadny zápach.

Ak máte vy alebo váš partner neobrezaný penis, zachytené baktérie alebo kožné bunky, nahromadenie mastnoty a vlhkosti pod predkožkou môže tiež spôsobiť zápach. Ak si však všimnete pretrvávajúci nepríjemný zápach, začervenanie, abnormálny výtok alebo podráždenie vo svojom penise, obrezanom alebo neobrezanom, navštívte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Môžete mať sexuálne prenosnú infekciu alebo bakteriálnu infekciu.

Vaginálne pachy

Vaginálne tekutiny zvyčajne nemajú výraznú vôňu, ale zdravá vagína môže mať jedinečný zápach. Ak spozorujete štipľavý alebo kyslý vaginálny zápach – podobný fermentovaným potravinám ako je kváskový chlieb – neprepadajte panike. Ide o typickú vôňu spôsobenú mierne kyslým pH vagíny a jej „dobrými“ baktériami.

Zdravá vagína môže tiež voňať mierne odlišne v závislosti od štádia vášho menštruačného cyklu a vašej jedinečnej arómy. Ak máte menštruačný sex, môžete si všimnúť aj kovovú alebo medenú vôňu podobnú minciam. Je to spôsobené obsahom železa vo vašej menštruačnej krvi. Ak nemáte menštruáciu a spozorujete tento zápach, môžete po sexe pociťovať mierne krvácanie z vaginálnej suchosti alebo intenzívneho sexu.

Pot alebo telesný pach

Sex môže byť dosť potná činnosť, takže si môžete všimnúť pižmový zápach, najmä ak ste sa pred sexom nesprchovali. Táto vôňa môže pochádzať z podpazušia alebo oblasti genitálií.

Potné žľazy a vlasové folikuly okolo genitálií môžu zachytávať baktérie a spôsobovať nepríjemný zápach. Udržiavanie čistého celého tela pred sexom môže pomôcť odvrátiť pretrvávajúci zápach baktérií. Ale ako pri akejkoľvek forme cvičenia, aj pri sexe je normálne, že sa oblasť vašich genitálií spotí a zapácha.

Noví sexuálni partneri

Ak ste žena a všimnete si nový alebo silnejší pohlavný zápach s novým sexuálnym partnerom, môže to byť spôsobené rôznymi hladinami baktérií vášho nového partnera, ktoré môžu zmeniť bakteriálne prostredie vašej vagíny. Používanie sexuálnych hračiek môže tiež zmeniť stav vašej vagíny a jej vôňu.

„Nie všetky vône sú zlé, ale ak zápach pretrváva niekoľko dní po sexe a pociťujete ďalšie príznaky vrátane vaginálneho výtoku, svrbenia, začervenania a opuchu vulvy, mali by ste navštíviť svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“hovorí jeden z odborníkov na sexuálne zdravie.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov a nepríjemný zápach po sexe s novým partnerom, môžete mať čo do činenia s infekciou.

Bakteriálna vaginóza

Ak ste žena a spozorujete rybí zápach, môžete mať bakteriálnu vaginózu. Tá nastáva, keď dôjde k premnoženiu určitých baktérií vo vagíne. S väčšou pravdepodobnosťou dostanete bakteriálnu vaginózu, ak máte viac sexuálnych partnerov, partnerku s vagínou alebo nového sexuálneho partnera.

Mnoho ľudí s týmto ochorením nemá príznaky, ale príznaky bakteriálnej vaginózy zvyčajne zahŕňajú:

  • Riedky biely alebo sivý výtok
  • Bolesť v oblasti vulvy a vnútra vagíny
  • Svrbenie
  • Rybí zápach, ktorý je obzvlášť silný po sexe

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Bakteriálna vaginóza zvyšuje vaše riziko nakazenia sa inými sexuálne prenosnými infekciami, ak sa nelieči dostatočne dobre a včas.

Sexuálne prenosné infekcie

Ak počas sexu cítite obzvlášť nepríjemný zápach, vy alebo váš partner môžete trpieť sexuálne prenosnou infekciou, ako je trichomoniáza, kvapavka alebo chlamýdie.

Trichomoniáza môže spôsobiť hnilobný rybí zápach z penisu alebo vagíny. Môže tiež spôsobiť svrbenie, pálenie, bolesť pri močení alebo ejakulácii a abnormálny žltozelený výtok.

Príznaky chlamýdií môžu zahŕňať aj pálenie pri močení a opuch a bolesť v semenníkoch.

Príznaky kvapavky môžu zahŕňať pálenie pri močení, vaginálne krvácanie a bolestivé alebo opuchnuté semenníky.

Je dôležité si uvedomiť, že veľa ľudí s pohlavne prenosnou chorobou nemá žiadne príznaky, takže sledovanie pohlavne prenosných chorôb a pravidelné prehliadky u vášho lekára vám môžu pomôcť uistiť sa, že vy alebo váš partner momentálne nemáte pohlavne prenosnú chorobu spôsobujúcu nepríjemný zápach počas sexu.

Latexové kondómy a lubrikanty

Latexové kondómy zanechávajú po sexe výraznú vôňu, ktorá často zapácha ako guma. Ochutené kondómy môžu tiež voňať trochu ovocne. Ak chcete potlačiť tieto pachy po sexe, zvážte použitie kondómu na báze polyuretánu.

Osobné lubrikanty môžu tiež zmeniť vôňu pohlavia v závislosti od jeho zložiek. Ak ste žena, vonné lubrikanty môžu tiež dráždiť vaše vaginálne tkanivo a zvýšiť riziko vaginálnych infekcií a súvisiacich nepríjemných zápachov.

Fekálna hmota

Ak máte análny sex, zaobchádzanie s niektorými výkalmi nie je neobvyklé. Ak počas sexu alebo po ňom spozorujete pachy súvisiace s výkalmi, je to pravdepodobne z výkalov opúšťajúcich konečník. Pretrvávajúce častice výkalov môžu byť na vašich obliečkach, hračkách alebo penise po sexe.

Keďže penis a vagína sú tiež blízko konečníka, neumývanie týchto oblastí môže tiež spôsobovať baktérie a pachy.

Ako zlepšiť vôňu sexu

Je normálne, že sex vonia po telesných pachoch a tekutinách. Neváhajte však zavolať svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ak máte obavy zo sexuálneho zápachu alebo ak počas sexu neustále cítite niečo naozaj odporné. Môžu vás vyšetriť a pomôcť pri liečbe akýchkoľvek základných stavov, ktoré vás zbavia pachov súvisiacich s infekciou.

Tu je niekoľko ďalších základných tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť nežiaduce sexuálne pachy.

  • Dodržiavajte hygienu: Sprchovanie pred sexom a umývanie genitálnej oblasti môže pomôcť zabrániť páchnucemu telesnému pachu z pretrvávajúcich baktérií. Ak ste žena, uistite sa, že sa do vašej vagíny nedostane žiadne mydlo.
  • Používajte rôzne kondómy: Ak nemôžete zniesť vôňu latexu, zvážte použitie kondómov vyrobených z materiálov ako je polyuretán.
  • Vyhnite sa spúšťačom bakteriálnej vaginózy: Ak máte vagínu a ste náchylná na bakteriálnu vaginózu, vyhýbanie sa výplachom a voňavým vaginálnym výrobkom, používanie kondómov a nosenie bavlnenej spodnej bielizne môže pomôcť predchádzať budúcim infekciám.
  • Praktizujte bezpečnejší sex: Používanie bariérových metód vám môže pomôcť predchádzať pohlavne prenosným chorobám a ich súvisiacemu zápachu. Pravidelný skríning na pohlavne prenosné choroby vám môže tiež pomôcť pri hľadaní liečby a vyhnúť sa prenosu pohlavne prenosných chorôb u vášho partnera.

Pre viac článkov o sexuálnom zdraví a tipov pre lepší sex nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a instagramovom profile.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/what-does-vagina-smell-like

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »