Zdravotné výhody prirodzeného ochlpenia

Zdieľať článok

Po celé roky bolo najtrendovejším štýlom ochlpenia také, ktoré nie je. Alebo ak nejaké je, je skutočne primerane upravené. Všimli sme si však nedávny nárast počtu žien, ktoré zahodili žiletky a súpravy na depiláciu voskom v prospech prirodzeného rastu ochlpenia. Zdá sa, že prirodzené ochlpenie sa vracia do módy – a môže to byť preto, že viac ľudí objavuje prekvapivé zdravotné výhody.

„Zo zdravotného hľadiska môže dlhodobé odstraňovanie ochlpenia viesť k podráždeniu vlasového folikulu a otvoreným ranám alebo zárezom, čo môže zvýšiť riziko prenosu pohlavne prenosných chorôb,“ zhodujú sa odborníci.

Aj keď nie je jasné, či menej ochlpenia znamená vyššie riziko pohlavne prenosných chorôb, štúdia publikovaná v roku 2017 v Sexually Transmitted Infections zistila, že odstraňovanie ochlpenia bolo spojené so zvýšeným prenosom herpesu a HPV.

Všetci sme zvedaví na niektoré z ďalších zdravotných výhod, preto magazín Health uverejnil anketu, v ktorej sa pýtal žien na dôvody, prečo sa im páči ich ochlpenie. Sú to ženy, ktoré odmietajú žiletky už dlhý čas a rozhodli sa prehovoriť o tom, ako milujú svoje chlpaté ohanbie. Tiež prezradili, ako to posilnilo ich fyzické, duševné a sexuálne zdravie. Tu je dôvod, prečo nadobro odprisahali starostlivosť.

Zvýšte dôveru v posteli aj s ochlpením

Voľby odstraňovania ochlpenia môžu mať vplyv na spokojnosť vo vzťahu a sexuálnu spokojnosť oboch partnerov.

Výskumná štúdia publikovaná v roku 2019 v časopise The Journal of Sexual Medicine zistila, že sexuálna a partnerská spokojnosť mužov korelovala s tým, do akej miery boli praktiky odstraňovania ochlpenia ich partnerky v súlade s očakávaniami mužov.

 U žien sexuálna a vzťahová spokojnosť korelovala s tým, či splnili partnerove očakávania a ženy používali odstraňovanie ochlpenia ako spôsob, ako zvýšiť pocit ženskosti.

A niektoré ženy oceňujú svoje vlastné rozhodnutia o odstraňovaní ochlpenia.

„Vždy som si nechala svoj bujný krík, pretože sa mi nikdy nepáčilo, ako moja vagína vyzerala bez ochlpenia. Roky som sa za to hanbila, najmä v puberte a na začiatku rannej dospelosti – keď sa mi zdalo, že všetci sú úplne bez chĺpkov. Podľa mojich preferencií ochlpenia som vedela, že v spálni som oveľa sebavedomejšia, ako keby som sa oholila. Tiež som sa naučila, že ak sa to partnerovi nepáči, nie je pre mňa partnerom,“ hovorí jedna zo žien, ktorá je pyšná na svoje bujné ochlpenie.

Cítim sa mocná

„Mať ochlpenie je ako položiť prst na ten predpubertálny vzhľad, vďaka ktorému sa porno stalo tak populárnym. Vďaka svojmu ochlpeniu sa cítim silná a ženská a 100 % sexy. Pre mňa je to všetko o tom, aby som sa cítila sebavedome a pozitívne na tele v mojom prirodzenom stave.“ Radou každej žene, ktorej po prvý raz vyrastie ochlpenie, je vlastniť ho. Prijmite svoj prirodzený stav tela.

Rýchle uzdravenie sa z odretej a hrboľatej pokožky

Svrbenie je častým vedľajším účinkom holenia ochlpenia. V skutočnosti štúdia The Journal of Sexual Medicine zistila, že svrbenie hlásilo 80 % žien, ktoré si upravovali ochlpenie. A výskumná štúdia z roku 2016 publikovaná v Journal of Cosmetic Dermatology uvádza, že odstraňovanie ochlpenia môže spôsobiť poranenia kože, vrátane vážnych zranení, ktoré si vyžadujú urgentný lekársky zásah.

„Môj bývalý priateľ sa vyjadril, že uprednostňuje ochlpenie, a tak som sa prestala holiť, aby som zistila, či sa mi to páči tiež. Ukázalo sa, že sa mi to páčilo! Nulové podráždenie, žiadne zárezy od žiletky, žiadne zvláštne odieranie od mojej spodnej bielizne. Odvtedy sme sa rozišli, ale ja si stále nechávam moje bujné ochlpenie.“

Vyhnete sa odstraňovaniu ochlpenia, vyhnete sa vaginálnemu podráždeniu

Výskum publikovaný v roku 2017 v časopise Infectious Diseases in Obstetrics and Gynecology zistil, že holenie ochlpenia na ohanbí je spojené so zápalom, najmä pri použití holiaceho strojčeka. V skutočnosti vedci zistili, že holenie môže zvýšiť riziko dysplázie – výrazných kožných zmien.

A výskum z Journal of Cosmetic Dermatology hlásil zranenia spôsobené chemickými formami odstraňovania ochlpenia.

„Krémy a domáce depilačné súpravy mi spôsobili praskanie kože, holenie mi zanechalo bolestivé hrčky a trhanie chĺpkov bola neuveriteľná bolesť. Profesionálne voskovanie bolo nielen drahé a časovo náročné, ale aj bolelo. Po 15 alebo 20 rokoch som sa rozhodla konečne počúvať svoje telo. Teraz mám ochlpenie v oblasti ohanbia v štýle 70-tych rokov a milujem ho. Môžem nosiť sexy čipkovanú spodnú bielizeň bez toho, aby som sa musela vysporiadať s podráždením, pretože moje chĺpky ma chránia pred nepríjemným odieraním.“

Šetrenie času

Pri rozhodovaní o odstránení ochlpenia sa berie do úvahy aj čas a praktickosť. Okrem času stráveného holením, musia ženy tráviť čas aj nákupom produktov a mnohé musia riešiť problémy so zvládaním komplikácií.

„Jedného dňa som bola v sprche a používala som žiletku na spodných partiách a pomyslel som si: Koľko času by som si mohla ušetriť, keby som sa prestala holiť? Neholenie bol spočiatku experiment: ušetrite si 10 minút každý deň. Ale čím dlhšie som sa neholila, tým viac mi rástli chĺpky a nakoniec som si ten vzhľad užívala a užívam si ho až doteraz.“

Páčil sa vám tento článok? Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a instagramovom profile.

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »