Najlepšie potraviny, ktoré dokážu ovplyvniť zdravie vagíny

Zdieľať článok

Ako sa hovorí – si to, čo ješ. Poznáte tie najlepšie potraviny pre ostatné časti tela: bielkoviny konzumujete, keď potrebujete stálu energiu, zdravé či tiež nazývané dobré tuky pre zdravé vlasy, zdravú pokožku a pevné nechty. To, čo jete, sa následne odrazí na vašom výzore a zdraví – aj na zdraví vašej vagíny. Aké potraviny sú však najlepšie na udržanie vaginálneho zdravia? Verte tomu alebo nie, to, čo jete, skutočne môže pomôcť udržať vašu vagínu v najlepšej forme. 

Najlepšie potraviny pre vašu vagínu

Aké potraviny odporúčajú odborníci konzumovať?

Biely jogurt

Pamätáte si, ako ste sa na hodine chémie učili, že pH je mierou toho, ako je niečo zásadité alebo kyslé? Rovnako ako miery pH, s ktorými ste pracovali v školskom laboratóriu, aj vagína má pH – a je kyslé, medzi 3,5 až 4,5 na stupnici od nuly do 14. Všetko od cvičenia cez stres až po sex môže zmeniť pH vašej vagíny, ale keď je vaša vagína v dobrom zdravotnom stave, zvyčajne si dokáže udržať rovnováhu pH úplne sama.

„Nechceme, aby vaginálne pH kolísalo,“ povedala pre magazín Health Taraneh Shirazian, MD, odborná asistentka pôrodníctva a gynekológie. Keď sa vaginálne pH zmení, vagína sa stáva lepším prostredím pre rast baktérií a iných organizmov, čo vedie ku kvasinkovým infekciám a najmä bakteriálnej vaginóze, svrbiacej infekcii.

Tu prichádza na scénu nutričná sila jogurtu. Je to probiotikum, čo znamená, že obsahuje živé baktérie. Odrody, ktoré obsahujú baktériu nazývanú Lactobacillus acidophilus, môžu pomôcť udržať pH vagíny v kyslom rozsahu, čím sa zníži riziko kvasiniek a iných typov infekcií.

Koncentrovaná brusnicová šťava

Už ste počuli, že by ste mali piť brusnicový kokteil na prevenciu alebo zmiernenie infekcie močových ciest. Zdravo znejúci dúšok však môže byť menej účinný, než si väčšina ľudí myslí – a často je tiež plný cukru. Namiesto toho pite koncentrovanú brusnicovú šťavu.

V brusnici je konkrétna zložka – proantokyanidíny, typ rastlinných zlúčenín – vďaka ktorej je močový mechúr klzký a tým pádom odolnejší voči baktérii, ktorá je spojená s najbežnejším typom infekcie močových ciest. V koncentrovanej forme šťavy je viac PAC, pretože koncentrovaná brusnicová šťava je bližšie k skutočnému ovociu. Čím viac pijete, tým vyššia je pravdepodobnosť, že vyplavíte baktérie skôr, ako sa rozmnožia a začnú spúšťať príznaky ochorenia, ako je častá bolesť pri močení.

Čisté brusnicové tablety môžu fungovať na rovnakom princípe.

Voda

Zostať dobre hydratovaný pomáha zvýšiť energiu a krvný obeh a má to pozitívne výhody aj pre dámske intímne miesta. Ženy, ktoré pociťujú vaginálnu suchosť, by mali vypiť 6 až 8 pohárov vody každý deň.

Rovnako ako dehydratácia môže spôsobiť, že pokožka vašej tváre alebo rúk bude vyprahnutá, obmedzovanie vody môže spôsobiť, že pokožka na vagíne bude suchá alebo svrbivá. Škrabanie tohto svrbenia by vám mohlo spôsobiť, že budete náchylnejšie na infekciu, takže to neriskujte a zostaňte hydratované. 

Zázvor

Štúdia v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine zistila, že zázvor je rovnako účinný ako ibuprofén, ktorý slúži zväčša na zmiernenie bolestivých kŕčov súvisiacich s menštruáciou. V štúdii ženy užívali buď 250 miligramov zázvorového prášku vo forme kapsúl alebo 400 miligramov ibuprofénu štyrikrát denne počas prvých troch dní menštruácie.

Ibuprofén patrí do triedy liekov proti bolesti nazývaných nesteroidné protizápalové lieky, ktoré, ako už názov napovedá, bojujú proti zápalu, vrátane niektorých, ktoré spôsobujú menštruačné bolesti. Zázvor je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami, takže podobným spôsobom môže pôsobiť pri potláčaní kŕčov.

Aj keď sa štúdia zamerala na zázvorové kapsuly, nezaškodí skúsiť pridať čerstvý zázvor do praženice alebo mletý zázvor do domácich dezertov. Pomohla by dokonca aj dávka zázvorového čaju: Pridajte dve polievkové lyžice čerstvého koreňa zázvoru do vody a nechajte pred scedením lúhovať 15 minút.

Sója

Sójové produkty obsahujú izoflavóny, ktoré napodobňujú estrogén. Hoci to nie je vedecky dokázané, niektorí odborníci tvrdia, že rastlinný estrogén môže mať podobný účinok ako estrogén, ktorý žena prirodzene produkuje a zmierňuje tak suchosť vagíny spôsobenú hormonálnymi zmenami.

Keď budete jesť sóju, vaše telo ju rozloží na niektoré fytoestrogény, ktoré sú súčasťou produkcie estrogénu. 

V štúdiách skúmajúcich ženy po menopauze, ktoré často riešia suchosť vagíny, to však nebolo také jednoznačné. Niektoré výskumy zistili, že sója pomáha minimalizovať návaly horúčavy, vaginálnu suchosť a ďalšie príznaky menopauzy, zatiaľ čo iné štúdie nezistili žiadny prínos.

Pravdepodobne by ste museli zjesť pomerne veľa sóje, aby ste dosiahli nejaký skutočný estrogénový účinok, ale existujú určité obavy, že konzumácia príliš veľkého množstva sóje môže byť pre niektoré ženy v skutočnosti problematická. Je to preto, že niektoré choroby, ako napríklad niektoré rakoviny prsníka, môžu byť poháňané estrogénom.

Avokádo

Avokádo, ktoré kedysi Aztékovia nazývali „strom semenníkov“, má okrem toho, že robí raňajky ešte chutnejšími, úžasné výhody. Okrem toho, že zdravý mononenasýtený tuk v avokáde poskytuje draslík, antioxidanty, vlákninu a celý rad kľúčových živín, ukázalo sa, že pomáha aj zvyšovať hladiny hormónov spojených s vaginálnou lubrikáciou.

Avokádo tiež obsahuje vitamín B6, o ktorom sa preukázalo, že zmierňuje symptómy predmenštruačného symptómu, ako je nadúvanie a únava.

Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »