Poznáme 5 jazykov lásky: ich pochopenie môže pomôcť vášmu vzťahu

Zdieľať článok

Ak ste niekedy boli vo vzťahu a narazili ste na problém, pri ktorom ste mali pocit, že svojmu partnerovi skutočne nerozumiete, vaše online vyhľadávanie vás pravdepodobne priviedlo k otázke „Aký je váš jazyk lásky?“. Táto fráza je všadeprítomná odkedy pred 10 rokmi Dr. Gary Chapman vydal svoju populárnu knihu o vzťahoch – Päť jazykov lásky. Čo je teda „jazyk lásky“ a ako môže jeho pochopenie pomôcť našim vzťahom? „Je to všetko o tom, vedieť, čo je potrebné na to, aby sa človek cítil milovaný,“ hovorí Chapman.

Po mnohých rokoch poradenstva párom v kríze Chapman hovorí: „Zistil som, že to, vďaka čomu sa jeden človek cíti milovaný, nie je vždy rovnaké pre jeho partnera,“ vysvetľuje. „Zistil som, že každý človek rozumie a prijíma lásku v určitom jazyku, presne v jednom z piatich. Ostatné štyri sú rovnako dôležité a ponúkajú spôsoby, ako si navzájom prejaviť lásku.“

Doktorka Tina B. Tessina tiež vidí hodnotu používania týchto výrazov na prejavenie lásky. „Porozumieť svojim vlastným spôsobom prejavovania lásky a spôsobu vyjadrovania lásky svojho partnera a pochopiť, ako sú vaše prejavy lásky odlišné alebo podobné, znamená, že viete, kedy svojho partnera milujete tak, ako chcete, a kedy milujete svojho partnera v jeho obľúbenom spôsobe,“ hovorí. „Dokážete lepšie pochopiť, prečo niektoré veci medzi vami a inými nefungujú. Môžete sa naučiť rozpoznať, kedy vám váš partner posiela lásku, aj keď to nie je tak, ako ste zvyknutí.“

Podľa Chapmana, ak sa naučíte a skutočne pochopíte primárny jazyk lásky vášho partnera, ktorý sa často líši od vášho, môže to zlepšiť komunikáciu a posilniť vaše puto.

Čo je však týchto päť rôznych jazykov lásky a ako vyzerajú v praxi?

Slová potvrdenia lásky

Podľa Chapmana ľudia s týmto jazykom lásky potrebujú počuť, ako ich partner hovorí: „Milujem ťa.“ Ešte lepšie je zahrnúť dôvody lásky tým, že im zanecháte hlasovú správu alebo písomnú správu, alebo sa s nimi porozprávate priamo s úprimnými slovami láskavosti a potvrdenia.

Medzi ďalšie príklady od Tessiny patria slová ako: „Ďakujem“„Bolo to od teba milé“ alebo „Cením si, čo si urobil“.

Hodnotný čas

Tento jazyk, ako tvrdí Chapman, je o tom, že vášmu partnerovi venujete svoju plnú pozornosť. To znamená, že žiadna televízia, žiadne domáce práce, žiadny mobilný telefón – len si navzájom venovať svoju plnú pozornosť. Nájdite si na to čas každý deň, predsa len, každý z nás to občas potrebuje.

„Tráviť čas s partnerom je o tom, že sme spolu, venujeme sa jeden druhému, zdieľame spolu niečo zmysluplné, počúvame sa a komunikujeme,“ dodáva Tessina. Medzi ďalšie príklady patrí spoločná príprava večere a rozprávanie sa pri jej príprave a jedení, zdieľanie plánov do budúcnosti, milovanie sa alebo spoločné vytváranie niečoho.

Prijímanie darčekov

Osoba, ktorá miluje tento jazyk, prosperuje z lásky, ohľaduplnosti a úsilia, ktoré sa skrývajú za darom. Skrátka, činy hovoria hlasnejšie ako slová.

„Najlepšie funguje výber správneho darčeka, ktorý ukáže, že rozumiete svojmu partnerovi a úsiliu, ktoré ste vynaložili na vyjadrenie lásky,“ hovorí Chapman. „Premýšľajte o tom, že by ste našli darček, o ktorý váš partner žiadal alebo by ho rád dostal, a naplánujte si špeciálny spôsob jeho darovania; urobte to ako prekvapenie.“

Akt darovania hovorí vášmu partnerovi, že vám na ňom záleží dostatočne na to, aby ste na neho mysleli vopred a urobili všetko pre to, aby ste získali niečo, vďaka čomu sa váš partner bude usmievať.

Služobné úkony

Možno to znie zvláštne, ale tento jazyk zahŕňa všetko, čo robíte, aby ste uľahčili bremeno zodpovednosti, napríklad vysávanie podláh, nakupovanie alebo posielanie ďakovných listov. Ste v rozpakoch, čo váš partner potrebuje? Chapman navrhuje požiadať svojho partnera, aby dal nápady na veci, ktoré by chcel, aby ste mu nimi uľahčili život, a naplánovali si ich vykonanie.

Jednoduché veci, ako je príprava raňajok do postele alebo prechádzka so psom, dokazujú, že vám záleží na vašom partnerovi a vašom spoločnom živote. „Hovorí to, že chcete urobiť svoj domov a vzťah príjemnejšími a chcete zmierniť záťaž svojho partnera,“ dodáva Tessina.

Fyzický dotyk

Ľudia, ktorí hovoria týmto jazykom lásky, sú radi za akýkoľvek fyzický dotyk: držanie sa za ruku, objatie a potľapkanie po chrbte„Buďte zámerní pri hľadaní spôsobov, ako vyjadriť svoju lásku fyzickým dotykom: objatím, dotykom ich ramena alebo ruky počas rozhovoru; ponúknite, že si vzájomne natriete krk alebo chrbát,“ hovorí Chapman.

Podľa Tessiny je fyzický dotyk najpriamejším spôsobom komunikácie lásky. „Pokiaľ sa to deje v atmosfére, ktorá je láskyplná a nie utláčajúca, fyzický dotyk môže byť najúčinnejším z jazykov lásky. Upokojuje, lieči a podporuje,“vysvetľuje.

Pointa je, že nie každý vyjadruje svoju lásku rovnakým spôsobom, takže uvedomenie si rôznych jazykov lásky vám môže pomôcť lepšie porozumieť vášmu vzťahu.

Pre viac podobných článkov o láske a vzťahoch nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a instagramovom profile.

Source: https://www.sheknows.com/health-and-wellness/articles/1059295/what-are-the-5-love-languages/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »