Syndróm MRKH zanechal túto ženu s nefunkčnou vagínou – tu je to, čo treba vedieť

Zdieľať článok

Každý z nás je iný. Líšime sa jeden od druhého. Sme rozdielni. „Máme zodpovednosť za normalizáciu rozdielov,“zdieľala Ally Hensley na Instagrame predtým, ako začala hovoriť o živote s týmto zriedkavým stavom, so syndrómom MRKH.

Ally Hensley sa narodila so stavom zvaným MRKH, ktorý jej namiesto „klasickej“ vagíny zanechal veľmi malý, nefunkčný vaginálny otvor. Ale namiesto hanby sa Hensley stala obhajcom toho, čo ju odlišuje od ostatných a zároveň pedagogičkou, ktorá o tomto šíri osvetu.

Nedávno zdieľala na Instagrame video o MRKH, čo je skratka pre Mayer-Rokitansky-Küster-Hauserov syndróm. Vo videu vysvetľuje proces, ktorý použila na predĺženie svojej vagíny, ktorá mala len „dĺžku nechtu“.

„Neexistuje nič také ako ‚normálne telo‘,“ napísala Hensley v titulku predtým, ako otvorila verejnosti svoju dlhú cestu so syndrómom MRKH, s ktorým sa každý rok narodí jedno zo 4 000 až 5 000 malých dievčat.

„Aj keď žiadna diagnóza nie je nikdy rovnaká, ľudia s diagnózou MRKH budú čeliť rôznym stupňom traumy, hanby a osobných vnútorných otázok, ktoré sa budú pýtať: ‚Čo je so mnou?‘,“ napísala Hensley.

Hensley sa podrobne venovala dilatačnému procesu, ktorý absolvovala ako tínedžerka, aby si vytvorila vagínu. „Menej ako mesiac po diagnóze som sedela vo vlaku na ceste do Londýna, aby som si vytvorila vlastnú vagínu,“ napísala. „Táto forma dilatačnej liečby bola mojou šancou prevziať kontrolu v čase osobného chaosu.“

Aby si predĺžila vagínu, musela si ľahnúť na chrbát, roztiahnuť nohy a zaviesť dnu dilatátor. „Nikdy nezabudnem na túto pozíciu,“ napísala k videu.

Hensley potom predviedla, ako vlastne vytvorila svoju vagínu, pričom ako náhradu za vagínu použila melón. Hensley povedala, že si každý deň vtláčala dilatátor do vagíny na 40 minút, čím sa časom vytvoril väčší vaginálny otvor. „O deväť mesiacov neskôr som si vytvorila ‚normálnu‘ vagínu,“ napísala. „Navonok by si to nikdy nikto nevšimol, že je takpovediac umelo vytvorená.“

Hensley tiež prezradila, že v dôsledku svojho stavu zažila neplodnosť. „Zatiaľ čo odhaľovanie faktov o neplodnosti našim novým partnerom alebo vnútorným kruhom je desivé, smútok je o niečo jemnejší,“ napísala.

Jej video otvára oči, no zároveň dáva silu a pravdepodobne vyvoláva nejaké otázky o MRKH.

Čo je syndróm MRKH?

MRKH je porucha, ktorá postihuje ženský reprodukčný systém, vysvetľuje Medline Plus. Ženy, ktoré majú tento stav, zvyčajne nemajú menštruáciu, pretože im maternica buď chýba alebo je nedostatočne vyvinutá, hovorí odborníčka na zdravie žien Jennifer Wider. Typicky majú tiež chýbajúcu alebo nedostatočne vyvinutú vagínu, no ich vonkajšie genitálie zvyčajne nevyzerajú inak ako u ženy bez MRKH.

„Prvým znakom toho, že žena má syndróm MRKH, je často to, keď sa u nej do 16 rokov neobjaví menštruácia,“ hovorí Christine Greves, gynekologička. „Ženy s MRKH však zvyčajne majú funkčné vaječníky,“ hovorí. „Zvonku to naozaj nespoznáte,“ dodáva Dr. Greves.

Čo spôsobuje MRKH?

Nie je to úplne jasné, ale podľa Medline Plus to môže súvisieť s genetickým problémom. Na základnej úrovni sú rozdiely v reprodukčnom systéme, ktoré sa vyskytujú pri MRKH, spôsobené neúplným vývojom Müllerovho kanálika, štruktúry v embryu, ktorá sa vyvíja do maternice, vajcovodov, krčka maternice a hornej časti vagíny. Prečo sa to stane, však nie je jasné.

Ako sa lieči MRKH?

Niektoré ženy budú používať rozpery alebo vaginálne dilatátory na „vytvorenie alebo rozšírenie malého množstva vaginálneho tkaniva,“ hovorí Dr. Wider. Iné ženy sa môžu rozhodnúť podstúpiť operáciu s použitím kožných štepov na vytvorenie väčšej vagíny.

Zatiaľ čo neplodnosť je problémom pre ženy s MRKH, pretože zvyčajne nemajú funkčnú maternicu, Dr Greves hovorí, že existujú možnosti. „Mám pacientku, ktorá má MRKH a jej dieťa nosila náhradná matka,“ hovorí. „Teraz je z nej mama.“

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/mrkh-mayer-rokitansky-kuster-hauser-syndrom

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »