Prečo chcelo OnlyFans skončiť s 18+ obsahom??!

Zdieľať článok

Platforma už od svojho založenia ponúka predovšetkým explicitný obsah a najmä vďaka nemu počas pandémie prekvitala. BBC sa rozhodlo pozrieť na to, ako je stránka vedená, štruktúrovaná, spravovaná a moderovaná, a to najmä kvôli niekoľkým negatívnym skúsenostiam, ktoré sa so stránkou spájajú. Týka sa to videí o terorizme, rasového zneužívania či vyhrážok v súvislosti so znásilnením. Aj na základe investigatívneho prieskumu BBC sa vedenie platformy rozhodlo oznámiť zmeny týkajúce sa zákazu obsahu pre dospelých od 1. októbra 2021.

Účet jej ukradli hackeri a využili ho na uverejňovanie teroristických videí

Tina Bean musela žiť vo svojom aute na parkovisku približne dva mesiace po tom, čo ju ako 22-ročnú vyhodili z domu. Nevedela akým spôsobom si zarobiť peniaze a postaviť sa na nohy, no poznala ľudí, ktorí za pridávanie fotiek na OnlyFans zarábali veľmi slušný obnos peňazí. Tina sa rozhodla tento spôsob príjmu vyskúšať a hneď od začiatku zarábala približne dvetisíc dolárov mesačne, čím sa jej podarilo zabezpečiť si vlastné bývanie.

V januári sa však k prístupu na jej účet dostali hackeri, ktorí ju začali vydierať a pridávať videá súvisiace s terorizmom. Zábery, ktoré sa dostali k spravodajskej stanici BBC News, zobrazujú ľudí ako rukojemníkov držaných v skladoch, ľudí skrývajúcich sa pred streľbou či iné podobné situácie. „Vyzeralo to strašne,“ opísala situáciu Tina. Neustále si menila heslo a tento obsah odstraňovala, to však nepomáhalo.

Tina sa rozhodla po kolobehu útokov hackerov, mazania videí a neustáleho menenia hesiel oznámiť krádež účtu spoločnosti OnlyFans. Platforma jej účet dočasne deaktivovala. Stratila takmer všetkých svojich predplatiteľov a v súčasnosti ak má šťastie zarobí asi 100 dolárov týždenne. Spoločnosť sa ohradila, že účet nemal dvojfaktorovú autentifikáciu, čo ho urobilo zraniteľným a zároveň uviedla, že Tina mala už na začiatku konanie hackerov nahlásiť. OnlyFans po tomto incidente zaviedlo niekoľko nových ochranných prvkov, aby jej užívatelia boli pred týmto typom útokov chránení.

Realita môže byť niekedy iná

Platforma sa stala počas pandémie hitom na míňanie a zarábanie peňazí. Založil ju podnikateľ Tim Stokely v roku 2016 a stala sa jednou z najrýchlejšie rastúcich britských technologických platforiem s viac ako 120 miliónmi používateľov na celom svete.

Platforma OnlyFans sa teší vysokému záujmu a jedným z jej veľkých lákadiel je, že tvorcovia a fanúšikovia si môžu budovať vzťahy prostredníctvom priamych prenosov, prispôsobených správ a priamych žiadostí o fotografie a videá na mieru.

Ale za tým, ako je fungovanie platformy prezentované, sa môže skrývať celkom odlišná realita. Skúsenosti Tiny poukazujú na to, čo tvorcovia a digitálni experti opisujú ako systémové problémy so štruktúrou, riadením a moderovaním. BBC robila rozhovory s desiatkami autorov vo Veľkej Británii a USA, videla kópie sťažností a korešpondencie so spoločnosťou OnlyFans a zistila, že:

  • V minulom roku boli na stránke uverejnené teroristické videá, vyhrážky, znásilňovanie a rasové zneužívanie, ktoré porušuje zmluvné podmienky, a tiež explicitné fotografie študentiek nahrané bez ich súhlasu.
  • Experti na ochranu údajov vyjadrili obavy v súvislosti s bezpečnosťou servera po tom, ako bolo niekoľko účtov ukradnutých a zneužitých.
  • Podľa tvorcov môže politika OnlyFans poskytovať automatické vrátenie peňazí blokovaným fanúšikom, a tak predísť tomu, aby bol niekto zneužívaný.
  • Stránka upravila svoje procesy okolo blokovania účtov tvorcov po tom, čo BBC spochybnilo blokovanie účtu Tiny Bean.

OnlyFans za obsah nezodpovedá

Spoločnosť OnlyFans na svojej webovej stránke výslovne uvádza, že „nezodpovedá“ za moderovanie obsahu alebo za odhaľovanie porušení zákona, vrátane obťažovania a zdieľania nezákonných alebo iných obrázkov.

BBC však uviedlo, že hoci nie je zo zákona povinné proaktívne kontrolovať obsah na platforme, je možné ho kontrolovať pomocou komunitného hlásenia a softvéru umelej inteligencie, ktorý pomôže zaistiť bezpečnosť používateľov.

Spoločnosť OnlyFans tvrdí, že denne vyhodnotí viac ako 300-tisíc mediálnych súborov a na dodržiavaní a moderovaní sa podieľa viac ako 500 agentov. Uviedla, že všetok nahlásený obsah sa kontroluje prípad po prípade.

Digitálni experti pre BBC uviedli, že umelá inteligencia môže byť pre porno nespoľahlivá a OnlyFans potrebuje viac moderátorov, pretože explicitný obsah je náchylnejší na problémy so zneužívaním alebo autorskými právami.

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »