Prečo je vkladanie cesnaku do vagíny na liečbu kvasinkových infekcií podľa gynekológov naozaj zlý nápad

Zdieľať článok

Kvasinkové infekcie sú celkom bežné. Infekcia vznikne vnútri vagíny, čo musí mať za následok liečbu, ktorá je v 21. storočí možná mnohými spôsobmi – najčastejšie sú to lieky odporúčané lekármi, ale poznáme aj spôsoby „našich starých mám“ ako je napríklad cesnak.

Zatiaľ čo niektoré štúdie preukázali potenciál cesnaku ako účinnej liečby kvasinkových infekcií, nie je dostatok dôkazov, ktoré by používanie cesnaku na zbavenie sa kvasinkových infekcií nevyhnutne podporovali. Tu je to, čo by ste mali vedieť o cesnaku pri používaní na kvasinkové infekcie.

Čo je to vaginálna kvasinková infekcia?

Keď sa zmení prirodzená rovnováha vašich vaginálnych baktérií, typ huby nazývaný Candida – bežne prítomný v malom množstve – môže príliš rásť a spôsobiť kvasinkovú infekciu.

Niektoré bežné príznaky kvasinkovej infekcie zahŕňajú: 

 • Silné svrbenie vo vagíne a okolo nej – najbežnejší príznak
 • Pálenie, opuch a začervenanie vagíny a vulvy
 • Bolesť pri močení a pri sexe
 • Citlivosť
 • Hustý, biely výtok bez zápachu, ktorý môže vyzerať ako tvaroh

Niektoré ženy majú väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú kvasinkové infekcie, vrátane žien, ktoré sú tehotné, užívajú antikoncepčné tabletky, majú cukrovku alebo nedávno užívali antibiotiká.

Môže cesnak pomôcť s kvasinkovou infekciou?

Ľudia používali cesnak na liečbu infekcií po tisíce rokov pre jeho antivírusové, protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti.

Niektoré štúdie preukázali potenciál cesnaku ako alternatívnej liečby kandidózy. Jedna štúdia z roku 2015 porovnávala účinky perorálnych cesnakových tabliet (Garcin) a flukonazolových tabliet a naznačila, že cesnakové tablety by mohli byť dobrou alternatívou na liečbu a zmiernenie symptómov kvasinkových infekcií.

Nie je však dostatok informácií o cesnakových tabletách a krémoch, ktoré by nahradili konvenčnú liečbu. Pred vyskúšaním akéhokoľvek domáceho lieku na kandidózu je najlepšie poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Je bezpečné používať cesnak na kvasinkové infekcie?

Dokonca aj prírodné produkty ako je cesnak môžu spôsobiť vedľajšie účinky a interakciu s vašimi liekmi. Konzumácia cesnaku, najmä keď je surový, môže spôsobiť telesný zápach, pálenie záhy a žalúdočnú nevoľnosť.

A nevieme veľa o bezpečnosti cesnakových doplnkov alebo aplikácii cesnaku na pokožku u žien, ktoré sú tehotné alebo dojčia.

Cesnakové doplnky môžu mať tieto negatívne účinky:

 • Zvýšené riziko krvácania: Môže to byť problém, ak užívate riedidlá krvi, ako je Coumadin (warfarín), alebo potrebujete operáciu.
 • Znížená účinnosť niektorých liekov: Vrátane saquinaviru, ktorý sa používa na liečbu infekcie vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV).
 • Interakcia s niektorými inými bylinkami alebo doplnkami stravy.

Existujú aj riziká pri liečbe kvasinkovej infekcie pred stanovením diagnózy poskytovateľa zdravotnej starostlivosti: 

 • Môžete nesprávne diagnostikovať svoj stav. Dvaja z troch ľudí, ktorí si kúpia liek na kvasinkovú infekciu, toto ochorenie nemajú. To môže oddialiť liečbu skutočného problému, ako je pohlavne prenosná infekcia alebo bakteriálna vaginóza (iný druh  vaginálnej infekcie), ktoré môžu byť nebezpečné.
 • Voľne predajné prípravky, ako sú krémy alebo čapíky, sú na báze oleja. Môžu oslabiť latexové kondómy a membrány, čím sa zvyšuje riziko tehotenstva a pohlavne prenosných chorôb.
 • Ak používate antifungálnu liečbu, keď nemáte plesňové ochorenie, vaše telo si môže vyvinúť rezistenciu na liek. To môže sťažiť riešenie možných budúcich kvasinkových infekcií.
 • Cesnak môže mať nepríjemné vedľajšie účinky a interagovať s niektorými liekmi.

Uistite sa, že dostanete diagnózu kandidózy od poskytovateľa zdravotnej starostlivosti skôr ako budete pokračovať v akejkoľvek domácej liečbe. Ak by ste chceli z akéhokoľvek dôvodu vyskúšať cesnakový doplnok, porozprávajte sa so svojím lekárom o vašej anamnéze a súčasných liekoch.

Ako zabrániť kvasinkovej infekcii

Neexistuje istý spôsob, ako zabrániť zmenám vo vašej vaginálnej rovnováhe, ale tu je to, čo môžete urobiť, aby ste znížili riziko:

 • Neumývajte sa produktami, ktoré obsahujú arómy, vo vnútri vagíny.
 • Tampóny a vložky často vymieňajte.
 • Vyhnite sa mokrej alebo tesnej spodnej bielizni, pančuchám a nohavičkám. Bavlnená spodná bielizeň vám pomôže zostať v suchu.
 • Čo najskôr sa prezlečte z mokrých plaviek alebo tréningového oblečenia.
 • Po použití toalety sa utierajte spredu dozadu.
 • Vyhnite sa vírivkám a kúpeľom.

Kvasinková infekcia sa nepovažuje za nebezpečnú, ale tento stav môže mať významný vplyv na váš každodenný život. Účinná antimykotická liečba je voľne predajná: krémy, tablety, masti alebo čapíky, ktoré si vložíte do vagíny.

Ak nie ste tehotná, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže predpísať perorálne lieky. A ak sa u vás vyskytnú štyri alebo viac kvasinkových infekcií za rok, môžu vám odporučiť dlhodobé užívanie antifungálnych liekov.

Pre viac podobných článkov o zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/garlic-yeast-infection

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »