Všetko čo potrebujete vedieť o sadizme a masochizme

Zdieľať článok

Pojmy ako sadizmus a masochizmus nie sú v 21. storočí žiadnou novinkou. Aj my sme vám o nich hovorili už mnohokrát. Niektorí si však problematikou sadizmu, masochizmu, sadomasochizmu či BDSM stále nie sú istí. V tomto článku vám odpovieme na všetky vaše otázky týkajúce sa tohto sexuálneho odvetvia.

Ak ste zvedaví, ako začať erotické hry v spálni, ale nie ste si istí, či je BDSM pre vás to pravé, nebojte sa. Existuje mnoho spôsobov, ako preskúmať BDSM, a S&M je len jedným zo spôsobov, ako začať.

S&M, čo je skratka pre sadizmus a masochizmus alebo celkovo sadomasochizmus, je súčasťou širšieho pojmu otroctvo-disciplína, dominancia-podriadenosť a sadomasochizmus (BDSM). Všetky tieto sexuálne aktivity a správanie zahŕňajú určitý typ výmeny sily medzi partnermi a môžu využívať bolesť na vytváranie sexuálneho potešenia.

S&M je forma sexuálneho prejavu – často nazývaná „sexuálny problém“ alebo „sexuálne zamotanie“ – ktorá môže zahŕňať fyzické a psychologické hranie rolí s výmenou moci medzi vami a vaším partnerom.

Ľudia si zvyčajne užívajú S&M, ak majú potešenie z toho, že sa vzdajú alebo prevezmú kontrolu a konsenzuálne dávajú alebo prijímajú bolesť. Základnou súčasťou všetkých týchto problémov je súhlas medzi partnermi.

Čo však znamenajú jednotlivé pojmy? Tu je odpoveď:

  • Sadizmus je typ sexuálneho fetišu, keď niekto získa sexuálne potešenie zo spôsobenia bolesti inej osobe.
  • Masochizmus, na druhej strane, je typ fetišu, keď niekto dostane sexuálne potešenie z prijímania bolesti.
  • Sadomasochizmus je termín používaný pre tých, ktorí majú sexuálne potešenie z dávania aj prijímania bolesti.
  • BDSM je širší pojem, ktorý predstavuje „sexuálne problémy“, ako je otroctvo a disciplína (BD), dominancia a podriadenosť (DS) a sadomasochizmus (SM).

Prečo ľudia praktizujú S&M?

Možno budete chcieť praktizovať S&M, pretože ste zvedavý alebo chcete rozšíriť svoj sexuálny život a zažiť nové pocity a pocity so svojím partnerom.

S&M vyžaduje veľa komunikácie a v závislosti od aktivity aj veľkú mieru dôvery alebo zraniteľnosti. Skúmanie týchto zlomov môže viesť k spoznaniu vášho partnera na hlbšej úrovni. Páry v dlhodobých vzťahoch môžu skúsiť S&M namiešať s rutinou, ktorá im vyhovuje, a naučiť sa nové veci o vzájomných sexuálnych túžbach.

„Tieto praktiky môžu viesť nielen k zvýšeniu potešenia, ale aj k zvýšeniu intimity a spojenia a potenciálne k novému spoločnému záujmu,“ hovorí Courtney R. Padjen, sexuálna a vzťahová terapeutka.

Prečo sa S&M môže zdať pre páry lákavé?

Môže existovať aj biologický dôvod, prečo môžu byť aktivity S&M príjemné. Centrá bolesti a potešenia v našom mozgu sú veľmi blízko a môžu uvoľňovať podobné chemikálie, ako je dopamín, čo môže viesť k príjemnej reakcii na bolesť.

Počas S&M môžu ľudia zažiť niečo, čo sa nazýva subpriestor. Podľa Padjen niektorí opisujú subpriestor ako pocit, akoby ste boli v transcendentálnej eufórii, ktorá môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín.

Niektoré štúdie podporujú myšlienku, že BDSM možno považovať za alternatívnu formu voľného času, ktorá pomáha ľuďom cítiť sa posilnený a dosiahnuť stav osobnej slobody a relaxácie.

Ako môžete preskúmať S&M?

Ak ste ešte nikdy neskúšali S&M, možno nepoznáte niektoré výrazy alebo bezpečnostné protokoly, ktoré prichádzajú s používaním rekvizít a hračiek.

Napríklad „bežné putá sú navrhnuté tak, aby poškodili zápästia, ak proti nim budete bojovať, a kožené putá s prackami to nedokážu a žiadne zranenia vám nespôsobia,“ povedala Rebecca Blanton, sexuálna vychovávateľka.

Zdieľanie vášho záujmu s partnerom, aby sa s vami učil novým sexuálnym aktivitám, vám môže pomôcť začať nové veci a otvoriť rozhľad. Existujú online kurzy, ktoré môžete absolvovať, alebo môžete skúsiť navštíviť obchod pre dospelých, položiť otázky predávajúcemu a pozrieť si niektoré rekvizity a hračky zblízka.

Keď sa naučíte viac o praktizovaní S&M, porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, čo by ste chceli vyskúšať. Súhlas je kľúčový, preto sa uistite, že máte obaja jasno v tom, čo je v poriadku, čo nie a ako budete komunikovať, ak by niekto chcel prestať.

Rachel Sommer, klinická sexuologička, odporúča začať s menej extrémnymi prvkami, ako je zmyslová deprivácia a hra pocitov, keď ste v S&M nováčikom. Senzorická deprivácia znamená odobrať jeden zo zmyslov, napríklad zaviazať partnerovi oči, takže sa musia sústrediť na iné zmysly, ako je dotyk alebo čuch.

„Začať so zaviazanými očami a potom použiť pierko alebo zuby na stimuláciu alebo šteklenie vášho partnera pomáha budovať očakávania na váš ďalší krok,“ povedala Sommer.

Niektoré ďalšie prvky, ktoré S&M Sommer odporúča pre začiatočníkov, zahŕňajú hru s nárazom, ako je výprask, bičovanie a štípanie.

Ako môžete udržať S&M v bezpečnej rovine?

S&M má byť bezpečné, keď sa robí správne. Komunikácia a súhlas sú základmi bezpečného praktizovania S&M.

Predtým, ako s čímkoľvek začnete, mali by ste so svojím „herným“ partnerom dôkladne prediskutovať to, čo chcete robiť, čo by mohlo byť v určitých situáciách v poriadku a čo je úplne vylúčené. Toto sú hranice, ktoré budete musieť obaja rešpektovať.

Niektorí partneri si to môžu zapísať alebo mať nejakú zmluvu, ale tieto dohody nie sú právne záväzné.

Ak niekto ignoruje vaše hranice a neprestane, keď ho o to požiadate, je to nekonsenzuálne a možno to klasifikovať ako sexuálne napadnutie.

Je tiež v poriadku požiadať o zastavenie počas hry S&M, ak sa vám niečo nepáči. Podľa odborníkov je najbežnejšou metódou komunikácie počas aktu metóda „zelená, žltá, červená“.

Zelená znamená, že ste skvelý; pokračujte. Žltá znamená spomaliť alebo zmeniť to, čo robíte. Červená znamená okamžite prestať s tým, čo robíte,“ povedala Blanton. Môžete to oznámiť verbálne alebo si zvoliť signály rukou, ktoré zodpovedajú každej farbe.

Môžete tiež zvoliť bezpečné slovo na zastavenie hry v prípade potreby. Mali by ste si vybrať slovo, ktoré nesúvisí so sexom a počas hry by sa za normálnych okolností neobjavilo.

Fantázie nemusia byť vždy totožné s realitou hry. „Veci vyzerajú inak, keď ich skutočne robíte. Môžete mať neočakávané emocionálne alebo fyzické reakcie na určité aktivity,“ povedala Blanton.

Zastavte to, čo robíte, ak sa vám to nezdá správne, a porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, čo je správne a čo je potrebné zmeniť.

Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste viac podobných článkov, nezabudnite nás sledovať na našom webe a instagramovom profile.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »