Sexsomnia: Spánkový sex

Zdieľať článok

Sex je krásnou a neodmysliteľnou súčasťou života každého z nás. Počuli ste však už o sexe, ktorý je možné zažiť práve počas spánku? Aké sú symptómy a prejavy spánkového sexu, ako sa diagnostikuje, aké problémy so sebou prináša a omnoho viac vám prezradíme v tomto článku.

Sexsomnia je typ poruchy spánku, ktorý je známy tiež ako parasomnia. Ide o narušenie spánku inými pocitmi a aktivitami, ako je napríklad námesačnosť či hovorenie počas spánku. Aktivity, ktoré vykonáva človek počas spánkového sexu sú však o čosi iné – ide o masturbovanie, sexuálne pohyby, sexuálnu agresiu, či dokonca iniciovanie sexu s inou osobou. Spiaci človek vykonávajúci tieto aktivity síce môže pôsobiť akoby bol pri plnom vedomí, o čom môžu svedčiť aj rôzne zvuky, ktoré vydáva, po prebudení si však nič nepamätá, a tak si neuvedomuje vykonané správanie. Aj keď sa táto porucha môže javiť ako nevinná, človek, ktorý ňou trpí, si týmto správaním môže vo vzťahu narobiť poriadne problémy.

Pre odborníkov je ťažké odhadnúť koľko ľudí zažíva sexsomniu. Porucha sa môže vyskytnúť neočakávane a človek, ktorý ňou trpí, si nemusí všimnúť, že ho tento problém postihuje. Liečba tejto poruchy spánku je možná a môže zahŕňať použitie liekov alebo zmeny životného štýlu v závislosti od základnej príčiny parasomnie.

Príznaky sexsomnie

Symptómy poruchy spánku sú u každého človeka iné, základným a hlavným prvkom je, že osoba vykonáva počas spánku sexuálnu aktivitu, ktorú si neuvedomuje. Toto správanie môže zahŕňať napríklad masturbovanie, sexuálne zvuky a pohyby, ale aj agresívnejšie situácie, ako je sexuálne napadnutie.

Odborníci tiež dokázali, že sa táto porucha vyskytuje až štyrikrát častejšie u mužov ako u žien.

Príčiny sexsomnie

Príčiny vzniku spánkového sexu ostávajú aj po rokoch štúdií stále nejasné. Možnými príčinami však sú záchvaty súvisiace so spánkom, chronická nespavosť, nočné psychotické poruchy, či bežné škrípanie zubami.

Čo spúšťa sexsomniu?

Medzi hlavné spúšťače spánkového sexu patrí zlá životospráva, ako napríklad nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie drog, zlá hygiena, nedostatok odpočinku, či stres a depresia. Aj tieto faktory sa líšia od človeka k človeku. Ak však budete mať podozrenie, že sexsomniou trpíte, je možné, že je to kvôli spomenutým spúšťačom.

Liečba sexsomnie

Samotná liečba tejto poruchy závisí od danej príčiny. Pre ľudí, ktorých sexsomnia súvisí s inou parasomniou, môže byť užitočné predpísať benzodiazepín. Prípady sexsomnie spôsobené záchvatmi dobre reagujú na antikonvulzívnu liečbu.

Keďže sa zdá, že sexsomnia je spôsobená širokou škálou stavov, váš lekár vám môže predpísať možnosti liečby súvisiace s jedinečnými okolnosťami vášho života. Môže vám tiež navrhnúť, aby ste zmenili životný štýl, aby ste sa vyhli potenciálnym spúšťačom a podnikli kroky na zaistenie vašej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných vo vašom dome, kým nebude váš stav pod kontrolou.

Aby ste sa vyhli tomuto problému, je dobré, ak budete mať spánkovú hygienu, ktorá môže do značnej miery ovplyvniť nasledujúci vývoj spánkového sexu. Súčasťou zdravej spánkovej hygieny je dodržiavanie spánkového plánu, odpočinok na konci dňa a dôsledná rutina pred spaním.

Pre viac podobných článkov nás sledujte aj naďalej.

source: https://eva.pluska.sk/vztahy-a-sex/viete-co-je-sexsomnia-spankova-porucha-moze-znicit-vztah-nedovolte-to

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »