Sexuálna frustrácia? Áno, skutočne existuje

Zdieľať článok

Dobrý sex je jedným z najlepších pôžitkov života. Ak sa však pristihnete, že máte úzkosť, hnev alebo trpíte nespokojnosťou s množstvom sexu, ktorý máte či naopak nemáte, nie ste sami. Ukazuje sa, že sexuálna frustrácia je veľmi reálna vec a je oveľa bežnejšia, než by ste si mysleli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je sexuálna frustrácia, aké sú jej príznaky a ako je možné ju liečiť.

Aj keď pojem sexuálna frustrácia nie je „oficiálnou“ diagnózou, vzťahová a sexuálna terapeutka Emily Jamea, PhD hovorí, že mnohí ľudia to zažijú v určitom okamihu svojho života. „Sexuálna frustrácia je charakterizovaná pocitmi nespokojnosti, úzkosti, hnevu a dokonca depresie v dôsledku nenaplnených sexuálnych potrieb,“ vysvetľuje Jamea.

Keďže túžby a potreby ľudí sa počas ich života neustále menia, dáva celkom zmysel, že sa v istom bode svojho života môžete cítiť sexuálne frustrovaní. Možno vstupujete do fázy, keď túžite po väčšej intimite, možno váš partner potrebuje menej fyzického spojenia ako vy alebo možno len zrazu máte chuť na viac orálneho sexu. Nech je to akokoľvek, ak vaše sexuálne potreby nie sú splnené, pocit sexuálnej frustrácie je veľmi pravdepodobným výsledkom.

Ale nemajte obavy, či už túžite po väčšom množstve sexu vy alebo túžby vášho partnera prevažujú nad vašimi vlastnými, ponúkame vám riešenie! 

Čo je sexuálna frustrácia?

Keďže sex a emocionálna intimita môžu ísť často ruka v ruke, ak niekto pociťuje nerovnováhu medzi svojimi sexuálnymi potrebami a skutočným sexuálnym naplnením, môže sa začať cítiť sexuálne frustrovaný. „Sex je príležitosťou na sebavyjadrenie, emocionálne spojenie a fyzické potešenie,“ hovorí Jamea. „Ľudia, ktorí sa cítia sexuálne frustrovaní, často opisujú pocit osamelosti a izolácie vo vzťahu.“

Zatiaľ čo sa sexuálna frustrácia môže vyskytnúť u ľudí všetkých pohlaví, Jamea poznamenáva, že u každého sa môže prejaviť trochu inak. Typicky u žien dochádza k sexuálnej frustrácii v dôsledku toho, že ich partneri nevedia, ako ich potešiť alebo nie sú ochotní sexuálne experimentovať.

Prečo sa ľudia cítia sexuálne frustrovaní?

Neexistuje jeden jasný dôvod, prečo ľudia cítia sexuálnu frustráciu, pretože každý je iný a môže to byť spôsobené širokou škálou faktorov. Ale najbežnejšia je, „keď dvaja ľudia vo vzťahu zažijú nezrovnalosť v ich túžbe po sexe,“ vysvetľuje Jamea.

Ak má jedna osoba výrazne vyššiu sexuálnu túžbu ako jej partner, môže to viesť k tomu, že osoba s vyššou sexuálnou túžbou pociťuje sexuálnu frustráciu, pretože jej partner jednoducho nechce mať sex tak často alebo rovnakým spôsobom. Na druhej strane, ak váš partner nie ochotný učiť sa nové veci o sexe a vašich sexuálnych túžbach, môže byť tiež jednoduché zažiť sexuálnu frustráciu. „Sexuálna kompatibilita je dôležitá,“ vysvetľuje Jamea. „Máme množstvo výskumov, ktoré naznačujú silné prepojenie medzi sexuálnou spokojnosťou a spokojnosťou vo vzťahu.“

Ale ľudia vo vzťahoch nie sú jediní, ktorí zažívajú sexuálnu frustráciu – slobodní ľudia to cítia rovnako. Jamea hovorí, že odborníci na duševné zdravie zaznamenali počas pandémie nárast sexuálnej frustrácie, keď ľudia nemohli mať rande alebo sex tak často, ako predtým.

Sexuálna frustrácia nie je len o sexuálnom akte, ale aj o intimite, ktorá sa skrýva za sexom. „Ľudia môžu masturbovať, aby sa postarali o fyzický prvok, ale iba partner dokáže uspokojiť emocionálnu zložku,“ vysvetľuje Jamea.

Ako dostať sexuálnu frustráciu z vášho života?

Dobrou správou je, že ak aj u vás sexuálna frustrácia vyvoláva všetky druhy stresu, existuje veľa spôsobov, ako to zvládnuť.

Ak pociťujete sexuálnu frustráciu vy:

Jamea v prvom rade zdôrazňuje, že je dôležité byť pozorný pri tom, ako svojmu partnerovi vyjadrujete svoje pocity. Aj keď je komunikácia nevyhnutná, zahanbovanie vášho partnera o jeho nižšej túžby po sexe v porovnaní s vašou vlastnou nielenže nie je v poriadku, ale zároveň to nepomôže ani jednému z vás. „Nezabudnite povedať svojmu partnerovi, že chcete viac emocionálneho spojenia a intimity,“ vysvetľuje. 

Z krátkodobého hľadiska sa navrhuje použiť túto zadržiavanú sexuálnu energiu na niečo iné, ako je cvičenie, masturbácia alebo fyzická aktivita, ktorú máte radi. To umožní vášmu telu uvoľňovať endorfíny a vy sa budete cítiť lepšie aj pri rozhovoroch a interakciách s partnerom.

Ak pociťuje sexuálnu frustráciu váš partner:

Informácia o tom, že sa váš partner cíti sexuálne frustrovaný, môže ľahko spustiť váš vnútorný poplach a vy budete mať pocit, že je to všetko vaša chyba. Jamea radí ľuďom, aby aktívne počúvali a vedeli sa vcítiť do svojho sexuálne frustrovaného partnera predtým, než prepadne panike. „Môže byť preňho ťažké priznať, že sa vo vzťahu cíti osamelo kvôli nenaplneným sexuálnym potrebám,“ vysvetľuje. „Páry musia spolupracovať, aby sa venovali erotickej časti svojho vzťahu rovnako ako emocionálnej a priateľskej časti.“

Bežným riešením môže byť rozhodnúť sa, koľkokrát za týždeň alebo mesiac budete mať sex. Jamea ale hovorí, že to nemusí fungovať pre obe strany rovnako. „Ľudia vo vzťahoch musia najprv pochopiť, čo môže byť príčinou nezrovnalosti. Spolupráca s cieľom pochopiť a pracovať s tým, čo ovplyvňuje vzájomné sexuálne túžby, môže výrazne prispieť k minimalizácii rozdielu.“

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.cosmopolitan.com/sexopedia/a39539378/sexual-frustration/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »