Storytime: Otec nebol pri mojej výchove v detstve prítomný. Ako to ovplyvňuje moje vzťahy s mužmi dnes?

Zdieľať článok

Nie vždy je možné mať s rodičmi dokonalý vzťah. Je tomu tak najmä v prípade, že rodič nebol prítomný pri výchove dieťaťa v ranom detstve. Dieťa vyrastalo len v spoločnosti jedného rodiča, ktorý zastával rolu oboch rodičov – otca aj matky. Dnešný Storytime je o tom, ako ovplyvnila neprítomnosť otca pri výchove mladú ženu a aké to má následky.

Áno – otec pri mojej výchove nebol prítomný. S mamou sa rozviedli, keď som mala sedem rokov. Bol to tyran, ktorý nebil len mamu, ale aj mňa a moju mladšiu sestru. Mame kradol peniaze, aby mal na alkohol a my sme koniec-koncov nemali čo jesť. Častokrát sme sa zamykali v jednej izbe a schovávali sa pred ním.

Dnes je to už viac ako 14 rokov odkedy sa s ním nestretávam. Nikdy som ho nemala rada, práve naopak – nenávidela som ho za všetko, čo nám spravil.

Odkedy som s ním prestala komunikovať, ubehlo už veľa času. Veľa sa toho zmenilo – mama má milujúceho priateľa, moja sestra je na svojej vytúženej strednej škole a mňa v júni čakajú štátnice. Oprava, všetko sa zmenilo… Takmer vôbec na otca nemyslím, ale občas si spomeniem na to, aké rany vo mne zanechalo jeho správanie. Dlhú dobu som mužom neverila, a keď som konečne začala, vždy to skončilo len pri sexe na jednu noc. Nikto z nich ma nebral vážne a všetci vo mne videli len akúsi formu zábavky.

Mala som aj jeden vzťah, ktorý trval dva roky, ale otvoril mi oči natoľko, že som si uvedomila, že trpím „daddy issues“. Neviete, čo tento pojem znamená? V skratke vám to vysvetlím.

„Daddy issues“ sú problémy, ktorými trpia dospelí ľudia. Tie môžu prameniť z jednej alebo viacerých negatívnych minulých skúseností – vyrastať bez prítomnosti otca alebo mať zlý vzťah s otcom, ktorý bol fyzicky prítomný. Výsledné psychické problémy sa môžu prejaviť niekoľkými spôsobmi. Vo vašom dospelom živote sa bežne vyskytuje neschopnosť dôverovať iným mužom alebo súčasná silná sexuálna túžba po nich.

„Daddy issues“ je vo všeobecnosti zachytená fráza, ktorá sa často používa na označenie žien, ktoré majú zložité, mätúce alebo dysfunkčné vzťahy s mužmi. Môže opisovať ženy, ktoré do svojho života premietajú podvedomé impulzy smerom k mužským partnerom. Impulzy môžu byť negatívne alebo pozitívne a sú spôsobené nedostatočným vzťahom s otcom. Takto opisuje „daddy issues“ internet. Celkom sa s týmto vyjadrením stotožňujem.

Ja som si prešla oboma štádiami – od neznášania mužov po pocit, že nejakého nutne potrebujem po svojom boku. V druhom prípade som bola na mužov príliš upätá a ak môj život z rôznych dôvodov opustili, znášala som to skutočne veľmi ťažko.

Možno vás zaujíma, ako som sa s týmito problémami vyrovnala. Úprimne, nebola to jednoduchá cesta, ale všetko sa dá, ak máte pevnú vôľu a ste obklopení ľuďmi, ktorí vo vás veria.

Hovorí sa, že ak nie sú naplnené potreby detí, začínajú veriť, že nie sú hodné lásky, pozornosti, náklonnosti alebo čohokoľvek iného, ​​čo potrebujú – čo sa odrazí až v dospelosti. Takto som to pociťovala aj ja. Ale prostredníctvom „kombinácie vzdelania a uvedomelosti“ som sa naučila rozpoznávať, ako na mňa môj vzťah s otcom vplýval.

Naučila som sa túto svoju poruchu držať pod kontrolou. Dnes mám skvelý a funkčný vzťah. Samozrejme, že môj partner vie o tom, aké problémy ma niekoľko rokov sústavne sužovali a neustále mi ich pomáha prekonávať. Kľúčom je a vždy bude komunikácia a porozumenie.

Príbeh je vymyslený a nenachádza sa v ňom (možno) žiadna zhoda s realitou.

Source: https://www.talkspace.com/blog/daddy-issues/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »