7 faktov o vagíne, ktoré ste nevedeli

Zdieľať článok

Ste žena, ale stále dokonale nepoznáte svoje intímne časti tela? Kniha The Wonder Down Under, ktorú napísali sexuálne vychovávateľky Nina Brochmann a Ellen Stokken Dahl, priblížila mnohým ženám, ale aj mužom mnoho tajomstiev, ktoré v sebe ženské telo skrýva – či už ide o samotný sex alebo sexuálne zdravie. 

Klitoris je zložitejší, než si myslíte

Väčšina ľudí si myslí, že klitoris je malá zóna potešenia zastrčená medzi pyskami vagíny. V skutočnosti klitoris zasahuje dobre do panvy a vyvíja sa z rovnakého tkaniva ako penis počas rastu.

„Až do dvanásteho týždňa v maternici sú pohlavné ústrojenstvá mužských a ženských embryí úplne rovnaké, podobné malému penisu, ktorý je známy ako genitálne tuberkulum,“ napísali Dr. Brochmann a Stokken Dahl vo svojej knihe. „Má za úlohu vyvinúť sa buď na ženský, alebo na mužský pohlavný orgán. Keďže sa penis a klitoris vyvíjajú z rovnakej základnej štruktúry, tieto dva orgány majú mnoho podobností vo forme a funkcii.“

Lacnejšie znamená lepšie

Ak si plánujete oholiť ochlpenie v oblasti intímnych partií, rozhodnite sa pre použitie jednočepeľových holiacich strojčekov. Drahšie čepele, ktoré obsahujú viaceré čepele, s väčšou pravdepodobnosťou spôsobia zarastanie chĺpkov, pretože každá ďalšia čepeľ odreže chĺpky hlbšie pod povrchom pokožky. Okrem toho môže spôsobiť viac poranení. 

Výtok nie je zlý, práve naopak

Vaginálny výtok, belavá alebo číra tekutina, v závislosti od toho, kde sa vo svojom cykle nachádzate, obsahuje dobré baktérie, ako sú laktobacily, ktoré pomáhajú odvrátiť infekcie.

„Účelom výtoku je udržať vagínu čistú a vyplaviť nevítaných hostí, ako sú plesne a baktérie, ako aj odumreté bunky z povrchu sliznice,“ napísali doktori Brochmann a Stokken Dahl. Okrem toho vaginálny výtok tiež pomáha premazávať sliznice vo vagíne. Bez výtoku by sa pri sexe pravdepodobne vyskytli slzy, vredy, bolestivý sex a pohlavne prenosné choroby.

Dní vo vašom živote, kedy máte menštruáciu, je skutočne veľa

Menštruácia môže zabrať veľa času z vášho života. Ak krvácate každý mesiac počas piatich dní – čo je priemerná dĺžka menštruácie – je to 60 dní krvácania každý rok. Ak máte menštruáciu 40 rokov, je to 2 400 dní menštruácie, čo sa rovná niečo vyše 6,5 rokom počas celého vášho života.

Počas menštruácie nemusíte prestať s určitými druhmi fyzickej aktivity

Zanietení cvičenci jogy už pravdepodobne počuli, ako inštruktori jogy počas menštruácie neodporúčajú namáhavé cvičenia, ako sú stojky na rukách alebo na hlave. Nie je však dôvod vyhýbať sa iným náročnejším technikám a pózam. 

Jediná vec, na ktorú si treba dávať pozor, je to, ako tvrdo cvičíte počas menštruačného cyklu. Úrad pre zdravie žien (OWH) uviedol, že nepravidelná alebo vynechaná menštruácia môže nastať v dôsledku nadmerného cvičenia.

Sex po cvičení môže byť prospešný

Štúdia z októbra 2018 publikovaná v Sexual Medicine Reviews poznamenala nasledovné: „Cvičenie pred sexom ovplyvňuje množstvo telesných systémov, ktoré by mohli reálne ovplyvniť fyziologické sexuálne vzrušenie žien.“ Inými slovami, môžete mať príjemnejší sex, ak sa tak rozhodnete po skončení tréningu.

„Cvičenie, najmä tesne pred sexom, vám uľahčuje vzrušenie a zvyšuje schopnosť mnohých žien dosiahnuť orgazmus,“napísali Brochmann a Stokken Dahl.

Každý človek nezažije predmenštruačný syndróm

Ľudia môžu pripisovať zmeny nálady pred menštruáciou a túžbu po čokoláde symptómom PMS. Podľa OWH však „tri zo štyroch žien tvrdia, že v určitom okamihu svojho života dostanú symptómy PMS. U väčšiny žien sú symptómy PMS mierne alebo takmer žiadne“ – čo znamená, že 25 % žien nikdy nemá symptómy PMS. 

Možno však budete chcieť venovať väčšiu pozornosť tomu, či sú vaše príznaky PMS také závažné, že vám bránia zapojiť sa do každodenného života. V tomto bode by ste mohli mať dočinenia s predmenštruačnou dysforickou poruchou.

Celkovo je vždy dobré byť informovaný o svojom tele, ale ak máte stále otázky alebo obavy týkajúce sa ktorejkoľvek časti tela, porozprávajte sa so svojím lekárom.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »